Sprzęt w fotografii nocnej
Sprzęt w fotografii nocnej
Aby zacząć przygodę z fotografią nocną będziemy oczywiście potrzebowali odpowiedniego sprzętu. „Sprzęt w fotografii nocnej”, prawda, że brzmi bardzo profesjonalnie? Na szczęście pod tym pojęciem nie kryje się nic niezwykłego, czego nie moglibyśmy znaleźć w szafce każdego fotoamatora. Niezbędne minimum to oczywiście aparat fotograficzny. I tak naprawdę, jeśli ktoś się bardzo uprze to sam aparat bez żadnych dodatkowych akcesoriów z powodzeniem wystarczy, aby się wybrać na nocne, fotograficzne łowy. Oczywiście korzystanie z samego aparat nie będzie miało za wiele wspólnego z komfortem. A w nocy, jak to w nocy, jest ciemno. I tak chcąc robić nieporuszone zdjęcia będziemy się musieli, przed każdym ujęciem, rozglądać za miejscem, w którym możemy nieruchomo postawić aparat. I tym sposobem dochodzimy do drugiej, niezbędnej przy fotografii nocnej rzeczy, czyli statywu.
Niezbędne minimum
Aparat i statyw. Tak, to naprawdę wszystko, co będzie nam potrzebne, by móc spróbować swoich sił fotografując nocne kadry. I to zarówno ujęcia miejskich świateł, jak i słaby blask gwiazd na jakimś odludziu. Nic też nie będzie stało na przeszkodzie aby spróbować uwiecznić wschód Księżyca czy równie widowiskowe koniunkcje planet. To naprawdę spora ilość tematów, do których wystarczy wspomniane minimum. Oczywiście nie każdy aparat pozwoli nam na pełną swobodę. O tym w komórce możemy raczej zapomnieć :) Podobnie nie każdy statyw będzie się sprawdzał w każdych warunkach. Na pewno każdym sprzętem należy próbować. Bez tego nie poznamy jego ograniczeń.
Dodatki
Jest jeszcze jedna rzecz, bez której wprawdzie można się często obejść, która jednak tak bardzo ułatwia nocne fotografowanie, że nie sposób o niej nie wspomnieć. Mowa oczywiście o pilocie lub weżyku. Oba te urządzenia pozwalają na wyzwolenie migawki w naszym aparacie bez dotykania go. Dzięki temu będziemy się mogli cieszyć nieporuszonymi kadrami bez konieczności używania samowyzwalacza w aparacie. A jeśli nasz aparat nie posiada wbudowanego interwałometru, to wężyk lub pilot będą też niezbędne do wykonania fotografii typu startrails, czyli do zarejestrowania śladów pozornego ruchu gwiazd na niebie.
Zaczynamy
Jak widać nie taki diabeł straszny. Fotografia nocna sprzętowo nie jest jakoś bardzo wymagająca. Przynajmniej na początku. Oczywiście apetyt rośnie po każdym udanym plenerze. Każdy kolejny kadr to nowe doświadczenie i inspiracja do kolejnych wyzwań. To też pytania. Jak zrobić to lepiej? Dlaczego się nie udało? Co zrobiłem źle? Często odpowiedź jest prosta. Brak doświadczenia i wiedzy. Czasem jest to po prostu zwykły brak znajomości swojego sprzętu i wynikających z niego ograniczeń. A czasem, żeby osiągnąć jakiś cel, niestety niezbędnym będzie wyposażenie się w dodatkowe akcesoria, czy nawet wymiana całego sprzętu.
Zanim jednak do tego dojdzie wykorzystajmy maksymalnie to co posiadamy. W tym celu wystarczy tylko zrobić pierwszy krok i przełamać strach przed ciemnością.
W nocy też można fotografować!
Wpis jest częścią cyklu wprowadzającego w fotografię nocną.