Zielony laser w fotografii gwiazd
Zielony laser
Są takie akcesoria, które nie są niezbędne, aby wykonać dobre nocne zdjęcie. Wśród nich są też takie, które naprawę bardzo ułatwiają to zadanie. Jednym z takich gadżetów jest bez wątpienia zielony laser.
Z wyglądu przypomina on zwykłe czerwone wskaźniki laserowe używane podczas prezentacji. Kształtem najprostsze zielone lasery, podobnie jak czerwone wskaźniki, przypominają długopisy. Te mocniejsze są znacznie grubsze, głównie ze względu na zasilanie i konieczność zapewnienia lepszego chłodzenia.
Zielone światło lasera jest doskonale widoczne nocą, co bywa bardzo przydatne w fotografii gwiazd. W zależności od mocy modelu lasera wiązka jego światła może w dobrych warunkach świecić nawet na odległość 10 km.
Najmocniejsze zielone lasery są w stanie zapalić zapałkę, przebić balon, o poparzeniu skóry nie wspominając. Są również bardzo niebezpieczne dla ludzkich oczu. Skierowanie wiązki nawet najsłabszego lasera bezpośrednio do oka może się skończyć utratą wzroku!
Kadrowanie
Podstawowe zastosowanie zielonego lasera w fotografii gwiazd to jego nieoceniona pomoc w kadrowaniu. W nocy gwiazdy są praktycznie niewidoczne w wizjerze aparatu. No może poza najjaśniejszymi, takimi jak Wega czy Syriusz. To też jednak jest uzależnione od jakości aparatu i wizjera, jakim nasz sprzęt dysponuje. Nie bez znaczenia jest również światłosiła obiektywu. Im „jaśniejszy” obiektyw, tym większa szansa na dostrzeżenie gwiazd w wizjerze.
Co zatem zrobić, gdy wymarzyliśmy sobie kadr, w którym jakaś konkretna gwiazda ma się znaleźć w konkretnym miejscu? Na przykład Gwiazda Polarna, będąca środkiem „wirówki”, którą chcemy fotografować. Właśnie w takich zastosowaniach wiązka światła generowana przez zielony laser jest niezastąpiona. Wystarczy nią wycelować w interesujący nas punkt na niebie, a następnie spojrzeć w wizjer. Bez problemu zobaczymy silny, zielony promień świetlny pokazujący położenie w kadrze wybranej gwiazdy.
Kadrowanie z zielonym laserem jest naprawdę dziecinnie proste.
Ustawienie ostrości
Drugą, bardzo przydatną funkcją zielonego lasera jest jego pomoc w ustawieniu ostrości. Mocna wiązka lasera skupiona na jakimś obiekcie tworzy na tyle jasny i kontrastowy punkt, że przy odrobinie wprawy nie powinniśmy mieć problemów z ustawieniem ostrości przy pomocy autofocusa. Dodatkowo niektóre modele zielonych laserów mają opcje rozogniskowania wiązki światła. Dzięki temu możemy znacznie powiększyć zielony punkt, jakim będziemy świecili, co też ułatwia ostrzenie.
Niektóre zielone lasery posiadają tzw. głowicę disco. Jest to nasadka rozpraszająca normalnie skupione światło lasera na wiele mniejszych wiązek. Stosując ją dostajemy coś, co przypomina efekt podobny do lustrzanej kuli używanej na dyskotekach.
Jeśli nasz autofocus nie był sobie w stanie poradzić z pojedynczą wiązka lasera, to nie powinien mieć problemów w przypadku efektu disco. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy w ten sposób oświetlać obiekt oddalony stosunkowo niedaleko. Rozproszone promienie są oczywiście słabsze od jednego skupionego.
Pokaz nieba
Zielone lasery są wręcz stworzone do pokazywania obiektów na niebie. Przy ich pomocy można w bardzo prosty sposób wskazać gwiazdy i konstelacje mniej doświadczonym osobom. Raz, że jest to bardzo efektowne i raczej możemy być pewni, że nie będzie nieporozumienia co do obiektu, o którym mowa. Dwa, zazwyczaj robi duże wrażenie na osobach, które mają pierwszy raz do czynienia z zielonym laserem.
Czasem, w trakcie fotografowania, które może trwać nawet kilka godzin, podziwiam niebo przez lornetkę. I tutaj też bardzo przydaje się zielony laser. Podobnie, jak w przypadku kadrowania, ułatwia złapanie w pole widzenia lornetki interesującego nas obiektu.
Efektowne zdjęcia
Wreszcie sam zielony laser może również uatrakcyjnić nasze zdjęcia. Możemy nim podświetlać jakieś obiekty na ziemi lub poprostu świecić w niebo. Mocniejszymi wersjami laserów możemy oświetlać obiekty oddalone nawet o kilka kilometrów.
W fotografowaniu z zielonym laserem ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Ostrzeżenie
Korzystając z zielonego lasera musimy zachować ostrożność. Zwłaszcza kierując go w niebo. Powinniśmy się najpierw upewnić czy gdzieś w pobliżu nie przelatuje samolot. Jeśli więc zauważymy na niebie mrugające kropki, które się przemieszczają, poczekajmy aż się oddalą. Kierowane silnej wiązki lasera w stronę samolotów może być niebezpieczne i nieść za sobą skutki natury prawnej. Jest to szczególnie ważne w pobliżu lotnisk i na obszarach korytarzy lotniczych.
wiedziałem, że skądś znam jedno ze zdjęć z aukcji!
http://allegro.pl/laser-zielony-wskaznik-100-km-glowica-disco-i6042232503.html
haha jasne laser za dwie dychy z zasiegiem 100 km dobre xD